Jeżeli planujesz prowadzić jakikolwiek biznes, to z góry musisz nastawić się na ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie doświadczenia.

Można oczywiście zbagatelizować cały ten temat i robić tylko to co się komu wydaje, jednak rynek bardzo szybko wszystko zweryfikuje.

Na pewno wiele razy mogłeś zaobserwować jak jedni z roku na rok idą coraz bardziej do przodu, a inni już na samy stracie rezygnują tłumacząc się że TO COŚ NIE DZIAŁA, cały czas od lat są na tym samy poziomie lub nawet z miesiąca na miesiąc ledwo wiążą koniec z końcem.

 

Jak wykorzystać szkolenia na MAX, aby to nie była zwykła strata Twojego czasu i pieniędzy?

 

 1. Traktuj szkolenia jako inwestycje (która ma Ci się wielokrotnie zwrócić), a nie jako wydatek który bezpowrotnie pochłonie Twoje pieniądze.

Kiedy planujesz pojechać na jakieś szkolenie na żywo, zadaj sobie proste pytania:

„Po co ja chcę tam jechać?”

„Co chcę dzięki temu osiągnąć?”

„Kogo chce tam spotkać?”

Chodzi tutaj głownie o to, że ludzie często jeżdżą od szkolenia do szkolenia tylko po to żeby mieć świadomość tego, że cały czas się szkolą 🙂

To trochę tak jak z bezmyślnym intensywnym czytaniem książek motywacyjnych i wrzucaniem co chwilę mądrych cytatów na Facebook… Niby takie osoby cały czas się szkolą, rozwijają i wyznaczają sobie cele, jednak w rzeczywistości nadal działają według starego schematu powodując że ta inwestycja się nie zwraca!

 • Jeżeli prowadzisz swój biznes (online i offline) – ucz się w pierwszej kolejności rzeczy, które mają bezpośredni wpływ na jego rozwój. Poznawaj nowe metody i techniki promocji, obsługi klienta, zwiększania konwersji, autsorsingu, automatyzaccji itp.
 • Jeżeli brakuje Ci motywacji – ucz się jak skutecznie motywować siebie i innych.
 • Jeżeli brakuje Ci czasu – naucz się jak efektywnie zarządzać swoim czasem.
 • Jeżeli brakuje Tobie pewności siebie, zwróć uwagę na to w jakich sytuacjach jesteś mało pewny/pewna siebie? Być może masz ograniczające Ciebie złe przekonania które trzeba zmienić, a może brakuje Tobie jedynie odpowiedniej wiedzy praktyki i doświadczenia.
 • Jeżeli nie potrafisz sprzedawać – ucz się sprzedaży.
 • Jeżeli nie potrafisz nawiązywać nowych kontaktów, to skup się na networkingu i komunikacji międzyludzkiej.
 • Jeżeli szukasz osób które działają w tej samej branży co ty – zacznij jeździć na szkolenia i wydarzenia, na których pojawiają się właśnie takie osoby.

Podsumowując punkt pierwszy:

 • Ucz się tego czego jeszcze nie wiesz, lub z czym masz problem.
 • Ucz się tego co już wiesz i potrafisz, ale chcesz wejść na wyższy poziom.
 • Pojawiaj się w miejscach w których znajdziesz osoby których szukasz i na których Ci zależy.

 

Nie ucz się rzeczy na które nie masz czasu, z nastawieniem że może kiedyś to wykorzystasz!

 

2. Podczas nauki zawsze miej przy sobie jakiś zeszyt i długopis do pisania.

 • Zawsze notuj najważniejsze i najciekawsze zagadnienia po to, aby potem wrócić do tego wszystkiego jeszcze raz – czasami trzeba kilka razy przejrzeć te same informacje, aby urwaliły się one w naszej głowie.
 • Zapisuj sobie ważne zdania, cytaty i sowa kluczowe którymi potem będziesz mógł się cały czas się kierować i które będziesz mógł wykorzystywać przez lata w swoim biznesie.
 • Rób listę czynności do wykonania – czyli co trzeba u siebie zmienić lub wprowadzić, przy wykorzystaniu tych wszytskich nowych informacji.

 

Aby punkt drugi był dla Ciebie dobrze zrozumiały, zwróć uwagę na to jak jest z czytaniem książek.

Praktycznie tylko osoby które zakreślają poszczególne fragmenty w książkach, przepisują najważniejsze zdania i oznaczja kluczowe rozdziały, porafią najbardziej wykorzystać informacje jakie są w nich zawarte.

Reszta osób zazwyczaj czyta książkę za książką, a potem mało co z tego wszystkiego w ogóle pamięta.

 

3. Otwórz się na ludzi i zawieraj nowe znajomości podczas szkoleń na żywo.

Wiele ludzi przychodzi na jakieś spotkania, ale nie wie jak rozpocząć rozmowę z zupełnie obcymi osobami jakie tam spotyka.

Często takie osoby siadają gdzieś z tyłu, słuchają i obserwują tylko co się dzieje, nie wykorzystując tym samym możliwości jakie w tym czasie są dla nich na wyciągnięcie ręki.

Naucz się kilka prostych otwieraczy (aby wiedzieć jak zagadać do nowo napotkanych osób), postaraj się zamienić kilka zdań z jak największą ilością osób i wymienić się kontaktami (wizytówki, emalii, Facebook) z osobami które uznasz że mogą mieć kiedyś wpływ na to co robisz i czym się zajmujesz.

Rożnego rodzaju szkolenia i eventy potrafią bardzo mocno wpłynąć na rozwój Twojego biznesu (lub podsunąć pomysł na nowy biznes), ale trzeba wiedzieć jak najbardziej efektywnie wykorzystać ten czas i uzyskane na nich informacje.

Możliwości jakie mamy podczas szkoleń na żywo, można porównać do zakupu lustrzanki cyfrowej.

Mimo że taki aparat fotograficzny jest w stanie dostarczyć każdemu bardzo dużych możliwości, to jednak wiele osób uznaje że wystarczy im podstawowy (kitowy) obiektyw i nie chce im się zapoznać z bardziej lub mniej zaawansowanymi funkcjami takiej lustrzanki – z miejsca ustawiają tryb „AUTO” i cały czas wykorzystują tylko 20% jej możliwości.

 

Pamiętaj!

Nigdy nie wiesz czego się dowiesz i kogo spotkasz podczas jakiegoś szkolenia lub wydarzenia!

Z własnego doświadczenia doskonale wiem, że jedna niespodziewana sytuacja może mieć olbrzymi wpływ na kolejne kroki jakie będziesz dokonywać w swoim biznesie lub życiu prywatnym.